Vildsvinsjägare nära fastighetsgränser

Vildsvin är aktiva i en del bostadsområden i Olofströms kommun. Skyddsjägare rör sig för närvarande i dessa områden för att störa djuren.
Skyddsjägare nära fastighetsgränser under kvällstid
Det är bland annat i Kyrkhult, Olofström och Hemsjö som boende har hört av sig om att vildsvin rör sig i närheten av bostadsområden. Kommunens skyddsjägare är ute i dessa områden för att störa djuren och eventuellt skjuta vildsvinen om det blir aktuellt. Tänk på att skyddsjägarna är ute och rör sig på de platser som de fått in rapporter ifrån, vilket ofta är nära fastighetsgränser. Detta sker i regel under sena kvällar och nätter.
Tips till dig som har vildsvin i närområdet
- Ta bort fallfrukt från marken om du har fruktträd i trädgården, detta körs till återvinningscentralen och slängs INTE utanför tomten i skogen.
- Sätt upp staket för att stänga vildsvinen ute.
- Försök skrämma djuren, till exempel kan du använda lampor som tänds vid rörelse.
Rekommenderat för dig
Publicerad: 16 september 2022
Lämna synpunkter på sidan
Skriv ut